İngilizce Öğrenmeyi Zorlaştıran Nedenler

İngilizce öğrenmek istiyorsun. Hatta çalışıyorsun. Ama öğrenemiyorsun veya sana çok zor geliyor. Yalnız Değilsin! Eğer çok küçük yaşlarda düzgün ve düzenli bir İngilizce eğitimi almadıysan yeni bir dil öğrenmek zordur. Yaş ilerledikçe yeni şeyler öğrenmek zorlaşır. Ama bunu hemen yaşa bağlamamak gerek. Neden mi? Çünkü yaştan önce İngilizce öğrenmeyi zorlaştıran birçok neden var. 6 madde ile sizler için sıraladık!

1-) Motivasyon ve Hedef Eksikliği

Motivasyonum var diye düşünebilirsiniz. Ama birçok kişinin motivasyonu düşüktür veya yoktur. Motivasyon nasıl kazanılır diye düşünebilirsiniz. Aslında kolay. Size lazım olan bir hedef. Herkesin bir hedefi olması lazımdır. Hedefinizin basamaklarını adım adım çıkarken göreceksiniz ki motivasyonunuz mükemmel. Hedefiniz bir dil seviyesi olabilir, yurt dışında seyahat çıkmak olabilir veya yurt dışında çalışmak olabilir. Hedef her konuda ilk basamağınız olmalıdır. 

2-)  Yanlış Çalışma Stratejisi (Emeklemeden Koşmaya Çalışmak)

İngilizce'ye gramer öğrenmekle başlamak hayatınızın hatalarından biridir. Bir dilin, dil bilgisi konusunda bilgi edinebilmeniz ve kullanabilmeniz için o konuda yeterli bir kelime birikiminiz şart. TOP 300 yani İngilizce'de en çok kullanılan 300 kelimeyi öğrenmeye başlamanız önemi bir adımdır. Sitede bulunan En çok kullanılan 300 İngilizce kelime yazısına gitmek için tıklayın. İster oradan PDF'i indirin isterseniz kelimeleri yazın.
İngilizce öğrenmek maliyetli gelebilir. Çünkü kaynak kitapları pahalıdır. Ama kaynak kitaplarına gerek var mı? Bence yok. Küçükken Türkçe'yi kaynak kitaplardan mı öğrendiniz? Hayır tabiki. Kelimeleri öğrene öğrene, konuşmaları duya duya. "Türkiye'de yaşıyoruz farkındasın değil mi?" diyiyor olabilirsiniz. Bu konuda 3. maddemiz devreye giriyor.

3-) İngilizce Konuşulan Ortamda Bulunmamanız (Sesli veya Yazışmalı)

En önemli maddelerden biridir bu madde. Dili teorik olarak öğrenmek yetmez. O dilin konuşulduğu yerlerde bulunmalı veya o dili konuşan kişilerle bir arada sohbet etmelisiniz. Bunu ülke, il hatta odanızdan çıkmadan yapabilirsiniz. Nasıl mı? Discord sunucularıyla tabii ki. Google'a Discord Servers to Learn English yazın. (Burada biraz araştırma şart). Sonrasında sunucu/sunucular bulun ve o sunucuya katılın. (Küçük bir not: Discord'a kaydolmak ve herhangi bir sunucu açmak ücretsizdir.) Yazılı kanallardan ister konuşun isterseniz de sesli kanallarda sesli bir şekilde konuşun. Yanlış konuşurum diye endişelenmeyin. Çünkü o sunucuya gelen herkesin amacı aynı: İngilizce öğrenmek. Dil bilgisi hataları yapabilirsiniz. Çok normal. Yaptığınız hataları konuştuğunuz kişiler düzeltecektir.

4-) Türkçe Düşünmeyin İngilizce Düşünün

Evet. Yeni bir dil öğreniyorsanız bildiğiniz dille düşünmeyi bırakın. Öğrenmeye çalıştığınız dille düşünün. En çok yapılan hatalardandır Türkçe düşünüp İngilizce konuşmaya çalışmak. Nasıl İngilizce düşüneceğim derseniz de bu adım da kelimelerden geçiyor. Kelime bilgisi önemli gördüğünüz gibi. Kelime bilginiz arttıkça İngilizce düşünmeye başlayacaksınız. Yani kendinizi Türkçe bilmediğiniz şekilde hayal edin. İlk dilinizi öğrenmeye çalışıyormuşsunuz gibi düşünün. Böylece Türkçe şekilde düşünmeyi bırakacaksınız.

5-) Kötü Çalışma Ortamı

Nasıl ders çalışıyorken etrafınızdaki dikkat dağıtan şeyleri kendinizden uzaklaştırıyorsanız İngilizce içinde öyle yapmalısınız. Çünkü insan ne kadar çalışmak istese de bir zaman sonra sıkılacak ve dikkati dağılacaktır. 

6-) Düzenli Çalışmamak

Her şeyde olduğu gibi yeni bir öğrenirken de düzen şarttır. Düzen olmadan bir şeyi öğrenemezsiniz. Her gün düzenli olarak mümkünse aynı saatlerde kelime tekrarları yapmanız İngilizce öğrenmenizde katkı sağlayacaktır. Kelim bilginiz arttıkça da cümle kurmaya çalışmalısınız.

Yorumlarda buluışalım!